Brązowe medalistki – UKS Huragan Wołomin

Przez dziewięć dni koszykarki z Wołomina walczyły w Ostrołęce w Finałach Mistrzostw Polski w kategorii U-16. W rozgrywkach grupowych nie straciły punktów. W półfinałach zostały pokonane przez zdobywcę złota MUKS Poznań, by w meczu o brązowy medal rozłożyć na łopatki MUKS Unię Basket Ostrołęka. Wołominianki pokazały tym samym, że ciężka praca, ogromna determinacja i wiara w zwycięstwo potrafią doprowadzić na sam szczyt koszykarskiej elity Polski.

Przebieg fazy grupowej

UKS Huragan Wołomin – MUKS Unia Basket Ostrołęka 81:52 (18:21, 16:11, 26:16, 21:4)

Fazę grupową dziewczęta z Wołomina rozpoczęły od meczu z gospodarzami MUKS Unia Basket Ostrołęka. Długo mecz oscylował wokół remisu, dopiero w trzeciej kwarcie Huragan rzucił dziesięć punktów z rzędu, znacznie powiększając swoją przewagę. W czwartej odsłonie koszykarki spod Warszawy dopełniły formalności i rzuciły na kolana przeciwniczki, wygrywając kwartę 21:4, a całe spotkanie 81:52. Najwięcej trafień zapisały na swoim koncie Sylwia Bujniak (32 pkt) i Karolina Poboży (33 pkt, 14 zbiórek).

ZKS Stal Stalowa Wola – UKS Huragan Wołomin 42:71 (12:21, 15:13, 6:26, 9:11)

Kolejne pewne zwycięstwo podopiecznych Piotra Dąbrowskiego. Wprawdzie to dziewczęta z Kutna otworzyły konto punktowe, ale to koszykarki z Wołomina zakończyły mecz dziewiętnastoma oczkami przewagi. Najlepiej zagrały Sylwia Bujniak i Karolina Poboży rzucając 18 punktów każda.

UKS Huragan Wołomin – MKS Sirmax Kutno 90:56 (33:13, 21:17, 18:11, 18:15)

Nie trudno było wskazać faworyta spotkania. To zespół z Wołomina uzyskał w dwóch spotkaniach komplet punktów. Najsłabszy zespół z grupy przegrywał od początku, już po dziesięciu minutach gry mając o dwadzieścia punktów mniej niż Wołominianki. Z doskonałymi statystykami w drużynie Huraganu zawody zakończyła Sylwia Bujniak (33 pkt, 6 zbiórek i 6 asyst).

TS Wisła Kraków – UKS Huragan Wołomin 61:92 (12:31, 17:21, 12:27, 20:13)

Nie było choć jednego fragmentu gry, w którym Krakowianki byłyby lepsze od podopiecznych Piotra Dąbrowskiego. Był nawet moment, gdy Wołominianki prowadziły 42. punktami! Dziewczęta z Huraganu przegrały tylko ostatnią kwartę spotkania, ale i tak zapewniły sobie pewne zwycięstwo 92:61. Znakomicie zagrała Karolina Poboży, która zdobyła 30 oczek. Double-double uzyskała też Natalia Panufnik (20 pkt i 11 zbiórek).

UKS Huragan Wołomin – PTK Pabianice 74:51 (25:13, 25:11, 13:9, 11:18)

Scenariusz podobny do poprzednich… W pierwszej kwarcie Huragan odskakuje przeciwniczkom na kilkanaście punktów, a w kolejnych podwyższa przewagę. Czwarta odsłona, podobnie jak w pojedynku z Krakowem, należała do Pabianic. Nie zdołały jednak odrobić strat powstałych we wcześniejszych partiach i podopieczne Piotra Dąbrowskiego bez trudu zdobyły komplet punktów i awansowały do półfinałów. Najwięcej oczek rzuciła Monika Radomska – 16.

Półfinały

UKS Huragan Wołomin – MUKS Poznań 58:69 (5:22, 24:20, 18:13, 11:14)

W półfinałowym zmaganiu Huragan napotkał MUKS Poznań. Fatalny początek spotkania, przegrany 5:22, nie pozwolił Wołominiankom w wygraniu tego starcia. Oba zespoły zagrały na podobnej skuteczności z gry, ale Poznanianki doskonale czuły się przy rzutach z dalszej odległości. MUKS w całym spotkaniu trafił 11 z 30 prób za trzy punkty, a UKS Huragan ani jednej z dziesięciu. Po 5 asyst w drużynie MUKS miały Natalia Ciemniejewska (dodatkowo 15 pkt i 5 zbiórek) oraz Patrycja Klatt (14 pkt i 6 zbiórek). Dla Wołomina najwięcej trafień i zbiórek zapisała na swoim koncie Karolina Poboży (20 pkt, 18 zbiórek). Najwięcej asyst, zanotowała Sylwia Bujniak (6 pkt, 5 asyst).

Finał o III miejsce:

MUKS Unia Basket Ostrołęka – UKS Huragan Wołomin 22:90 (8:26, 5:28, 5:26, 4:10)

Po raz drugi w Mistrzostwach Polski dziewczęta z Wołomina spotkały na swojej drodze Ostrołękę i po raz kolejny drużyna gospodarzy okazała się bardzo „gościnna”. Już w pierwszej kwarcie podopieczne Piotra Dąbrowskiego wskazały miejsce Unii. W czwartej sekundzie worek z punktami otworzyła Sylwia Bujniak celną „dwójką” z wyskoku. Pod koszem „wymiatała” Karolina Poboży. Duet Bujniak – Poboży był bardzo aktywny w tym pojedynku. Trener był na tyle pewny wygranej, że żonglował składem jak chciał. Na parkiecie pojawiły się niemalże wszystkie zawodniczki. Wołominianki były na tyle mocne, że w pierwszej kwarcie wygrały osiemnastoma oczkami. W drugiej rzuciły o dwadzieścia trzy punkty więcej niż przeciwniczki. Po zmianie stron gra wyglądała podobnie. To Huragan dyktował tempo i warunki gry. Trzecia odsłona wygrana przez Wołomin 26:5. W ostatniej kwarcie „litościwe” podopieczne Piotra Dąbrowskiego dały „poszaleć” miejscowym i wygrały tę partię jedynie 10:4. Mecz zakończyła celnym rzutem za dwa punkty Karolina Powała.

Można by powiedzieć – mecz bez historii. Dziwne jest, że na Finałach Mistrzostw Polski znalazły się zespoły o tak różnej dyspozycji. Podsumowując spotkanie, kolejne rewelacyjne zawody zanotowała Karolina Poboży (34 pkt i 21 zbiórek). Bardzo dobrze zagrały również Monika Radomska i Sylwia Bujniak.

Warto zaznaczyć, że na pojedynek o brązowy medal przyjechała do Ostrołęki mocna grupa wsparcia. Nie zabrakło trąbek i okrzyków zagrzewających do walki. Dziewczęta prowadzone przez Piotra Dąbrowskiego zrobiły swoje. Sięgnęły po brąz i zakończyły walkę w kategorii U-16. O sile i kondycji Wołomińskiego zespołu świadczy fakt, iż niespełna kilkanaście dni wcześniej większość dziewcząt ze składu zdobyła piąte miejsce w kategorii U-18.

Skład UKS Huragan Wołomin: Natalia Panufnik, Sylwia Bujniak, Paulina Buczek, Zuzanna Gaik, Monika Radomska, Zuzanna Niedziółka, Magdalena Załęska, Karolina Poboży, Karolina Powała, Aleksandra Czeredys, Wiktoria Skuzińska i Wiktoria Nowicka. I Trener – Piotr Dąbrowski, II Trener – Ryszard Zahn.